Djokovic și-a asigurat fotoliul de lider mondial ATP »» Nadal nu mai poate pierde locul 2 »» Miza la Londra este locul 3 ATP!

Publicat: 14/11/2018 | 07:00
Numărul 1 mondial, Novak Djokovic, l-a învins pe americanul John Isner, scor 6-4, 6-3, la Turneul Campionilor de la Londra. Novak Djokovic s-a impus într-o oră şi 13 minute, într-un meci din grupa “Gustavo Kuerten”. În aceeaşi grupă,  germanul Alexander Zverev l-a învins pe croatul Marin Cilic scor 7-6, 7-6.

În grupa „Lleyton Hewitt”, japonezul Kei Nishikori, care l-a învins în primul meci pe Roger Federer, a cedat suprinzător meciul disputat cu sud-africanul Kevin Anderson, cu scorul de 0-6, 1-6.  Anderson s-a impus în numai 65 de minute şi i-a produs japonezului una dintre cele mai dure înfrângeri din carieră. După ce l-a învins şi pe Dominic Thiem, în prima etapă, scor 6-3, 7-6, Anderson este foarte aproape de calificarea în semifinale, înaintea ultimului meci din grupă, cu Federer.

De altfel, înfrângerea lui Federer, i-a asigurat practic, lui Rafael Nadal, jucătorul care a petrecut 36 de săptămâni în fotoliul de lider mondial în 2018, locul II în topul anual.

Ibericul nu participă la Londra, din cauza unei accidentări în zona abdominală, însă, cu 7.480 de puncte strânse din nouă turnee, nu mai poate fi ajuns de elveţian, până la final de an. Novak Djokovic va termina anul pe prima poziţie, urmat de Nadal. Pentru al treilea loc pe podiumul de final de sezon se luptă Roger Federer şi germanul Alexander Zverev.

Astăzi, Turneul Campionilor de la Londra programează partidele din grupa “Gustavo Kuerten” dintre Novak Djokovic și Alexander Zverev, meci care va începe la ora 16:00 și cel dintre Martin Cilic și John Isner, duel care este programat a începe la ora 22.00.

Primii doi clasaţi din fiecare grupă se vor califica în semifinalele competiţiei. Turneul Campionilor este transmis în direct de Digi Sport.