Dolha a ingropat-o pe Dinamo la Cluj

Publicat: 13/03/2010 | 00:00
Sursa foto: gsp.ro

Disputat pe o ninsoare ca in povesti, derby-ul din Gruia a oferit celor peste 20.000 de spectatori prezenti la meci patru goluri, dar si doua gafe decisive, cate una de fiecare parte.

Dinamo a deschis scorul in minutul 32, cand Andrei Cristea a profitat de pasa facuta cadou de Culio si a inscris cu un sut de la 5-6 metri.

Gazdele au revenit pe tabela la trei minute dupa pauza: Bud a trimis un sut-centrare in fata portii, iar mingea, usor deviata de Moti, a trecut peste Dolha.

„Cainii” au „muscat” din nou, sase minute mai tarziu, prin Bostina, care a marcat de la 20 de metri cu un sut superb, la coltul lung.

Clujenii au solicitat o lovitura de la 11 metri in minutul 78, cand Dolha l-a faultat in careu pe Bud, dar „centralul” Hategan a citat corner.

In minutul 84 Ciprian Deac a vazut direct cartonasul rosu, dupa ce l-a lovit intentionat pe Pulhac.

Minutul 86 i-a permis lui Culio sa se revanseze fata de coechipieri, cu largul concurs al lui Dolha: la o centrare catre coltul lung, portarul lui Dinamo a scapat mingea ca pe un ou fierbinte, iar eroul lui CFR de pe Olimpico a impins din doi metri mingea in poarta goala.

CFR Cluj: Nuno Claro – Panin, Alcantara, Piccolo, Veloso – E. Dica, Dani (’59 Deac), Culio – Peralta (’59 N. Dica), Y. Kone, L. Traore (’46 Bud). Antrenor: Andrea Mandorlini.

Dinamo: Dolha – Scarlatache, D. Grigore, Moti, Pulhac (’87 Diabate) – Torje, D. Kone, N’Doye, Bostina (’88 Ad. Cristea) – Alexe, An. Cristea (’81 L. Rus). Antrenor: Cornel Talnar

Cartonase galbene: L. Traore ’10, Veloso ’60, Panin ’74, Piccolo ’83, Culio ’87 / Moti ’15, Scarlatache ’58, N’Doye 90.

Cartonas rosu: Deac 84

Arbitri: Ovidiu Hategan (central) – Octavian Sovre, Eduard Dumitrescu (asistenti) – Florin Marcu (rezerva).

Observatori: Alexandru Boc, Nicolae Grigorescu.

Supervizor: Valentin Alexandru.