Dortmund – Inter: Duel aprig in Germania. Alcacer revine, Reus incert!

Publicat: 05/11/2019 | 10:23

Borussia Dortmund și Inter se întâlnesc în runda cu numărul 4 a Grupei F din Liga Campionilor. Cele doua formații sunt vecine de clasament, acestea poziționându-se pe locurile 2 și 3 în cadrul grupei, fiecare cu câte 4 puncte, la 3 lungimi în urma liderului FC Barcelona.

Duelul din meciul tur, disputat pe „Giuseppe Meazza” s-a încheiat cu victoria Interului, scor 2-0. Trupa lui Antonio Conte a controlat confruntarea de la un capăt la celălalt, impunându-se prin golurile înscrise de Martinez (min. 22) și Candreva (min. 89). Același Martinez a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 82.

În cazul în care Borussia Dortmund va rata obținerea tuturor punctelor puse în joc, echipa lui Lucien Favre își va diminua considerabil șansele de calificare în faza următoare a competiției. În acest sens, antrenorul elvețian l-a menajat Sancho în meciul din weekend cu Wolfsburg, formația fără eșec în Bundesliga la oră partidei. Din nefericire, Dortmund l-a pierdut în meciul cu Wolfsburg pe Marco Reus, accidentat după primele 30 minute. Acesta și-ar putea însă reveni până la ora meciului cu Inter. Din perspectiva lotului pe care-l va avea la dispoziție, principalul avantaj al lui Favre este reprezentat de revenirea ibericului Paco Alcacer. Atacantul a revenit după o lună de absență și este anunțat titular. De cealaltă parte, Inter nu va putea miza pe 3 jucatori importanți: Alexis Sanchez, Stefano Sensi și Danilo D’Ambrosio.

Echipe probabile

Dortmund (4-2-3-1): Burki – Guerreiro, Hummels, Akanji, Piszczek – Delaney, Witsel – Hazard, Brandt, Hakimi – Alcacer;

Inter (3-5-2): Handanovic – Godin, Vrij, Skriniar – Candreva, Barella, Brozovic, Gagliardini, Asamoah – Marinez, Lukaku.