Dortmund câștigă la Sevilla și e cu un pas în sferturile Champions League!

Publicat: 18/02/2021 | 09:04

Borussia Dortmund a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în sferturile de finală ale Champions League după ce s-a impus cu scorul de 3-2 (3-1) în deplasare cu Sevilla, partida contând pentru manșa tur a optimilor de finală ale competiției.

Andaluzii au deschis scorul prin Suso (min.7), însă nemții nu au acuzat șocul și au întors rezultatul până la pauză, marcând de trei ori în poarta adversă prin Mahmoud Dahoud (min.19) şi Erling Haaland (min. 27, 43).

Sevilla a forțat egalarea în repriza secundă însă nu a reușit decât să mai reducă din handicap grație reușitei din final a olandezului Luuk de Jong (min. 84). Borussia s-a impus astfel cu scorul de 3-2 și pleacă cu prima șansă în returul de pe 9 martie din Germania.

Într-un alt meci, FC Porto a învins-o surprinzător pe Juventus Torino cu scorul de 2-1 (1-0). Lusitanii au avut pe „Estadio do Dragao”, avantaj de două goluri pe tabela de marcaj prin reușitele lui Mehdi Taremi (min.2) și Moussa Marega (min.46). „Bătrâna Doamnă” a redus din diferenţă pe final, prin Federico Chiesa (min.82), partida terminându-se cu victoria lui Porto cu 2-1.

În primele două meciuri din manșa tur a optimilor de finală din Champions League s-au înregistrat rezultatele: Barcelona – PSG 1-4 și Leipzig – Liverpool 0-2.

După cum bine știți, meciul din optimile Champions League dintre Atletico Madrid și Chelsea Londra se va juca pe „Arena Naţională” din Bucureşti, în data de 23 februarie, de la ora 22:00, confruntarea urmând a se disputa fără spectatori.

Așa cum v-am informat și anterior, UEFA a fost nevoită să modifice locurile de disputare ale mai multor meciuri, din cauza pandemiei de coronavirus, atât în Liga Campionilor, cât şi în Europa League.