Drăguș pus la zid de Hagi: „Avea nevoie de o minge doar pentru el. Ce a făcut se cheamă indisciplină!”

Publicat: 11/12/2018 | 10:44
Denis Drăguș, noua vedetă a Viitorului, a fost pus la zid de Gică Hagi. managerul general al constănțenilor l-a acuzat la finalul partidei pierdute de elevii săi cu FCSB, scor 2-0 de indisciplină.

„Drăguş avea nevoie de o minge doar pentru el. El trebuie să înţeleagă că trebuie să joace pentru echipă. Are calităţi bune, e păcat că nu înţelege că trebuie să se pună în slujba formaţiei. Despre meci aș putea spune că a fost unul echilibrat în prima repriză, tactic. Cred că am făcut lucruri bune, chiar şi în a doua repriză, când Steaua ne-a făcut acele contraatacuri. Am făcut lucrurile bine, dar în faţă nu am fost inspiraţi. Nu am avut luciditate, chiar dacă am adus mingea bine în faţa careului lor. Tase şi Coman au făcut diferenţa, noi am ratat, ei nu. La câte mingi am recuperat în prima repriză, nu ai voie să nu marchezi. Din păcate, atacanţii noştri nu au fost inspiraţi. Le-am spus la pauză ce e de făcut, dar din păcate am scăzut şi mai mult presiunea în a doua repriză. Sunt puţin dezamăgit, eu le dau şanse băieţilor, dar ei trebuie să şi confirme. Am răbdare, să văd cât o să mai am”, a declarat Gică Hagi.

După o primă jumătate de oră echilibrată, Ghiță l-a faultat pe Coman, în careul de 16 metri și Marius Avram a dictat penalty, Tănase puntând după ce Cojocaru respinsese în primă fază. În repriza a doua pe teren elevii lui Nicolae Dică au avut control total și au mai punctat o dată prin Filip în minutul 76. Mijlocașul roș-albaștrilor a catapultat mingea aproape de vinclu, după o lovitură liberă executată de Man.

S-a terminat 2-0, iar FCSB s-a apropiat la trei puncte de CFR Cluj. Pe acest final de an FCSB mai arre de jucat la Botoșani și acasă cu CFR Cluj. De partea cealaltă, Viitorul a rămas cu 33 de puncte dar a căzut pe locul 4, elevii lui Gică Hagi fiind depășiți în clasament de Universitatea Craiova.