Dramatism în „Gruia” » CFR Cluj părăsește Champions League la 11 metri!

Publicat: 27/08/2020 | 10:20

Campioana României, CFR Cluj, a fost eliminată din Liga Campionilor de către campioana Croației, Dinamo Zagreb.

Disputată în „Gruia” într-o singură manșă, decizie luată de UEFA ca urmare a restricțiilor existente ca urmare a pandemiei de coronavirus, confruntarea  a fost spectaculoasă fiind de-a dreptul interzisă cardiacilor, calificarea fiind decisă la loviturile de departajare, unde croații au fost mai inspirați impunându-se cu scorul de 6-5.

La finele timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 2-2 (0-1), rezultat care s-a menținut și după cele două reprize de prelungiri.

Campioana României a părăsit competiţia după ce a ratat mai multe şanse de care a beneficiat pe parcursul meciului, printre care un penalty rata de Ciprian Deac în minutul 58 și a beneficiat de avantajul unui om în plus mai bine de o repriză.

Michael Pereira (min. 64) şi Gabriel Debeljuh (min. 90+3) au înscris pentru clujeni, iar Amer Gojak (min.14) şi Lirim Kastrati (min. 78) au punctat pentru campioana Croaţiei. La loviturile de departajare, pentru CFR au transformat Vinicius, Djokovic, Rondon, Susic şi Deac, ratând Golofca şi Boli. Pentru Dinamo au înscris Petkovic, Leovac, Ademi, Stojanovic, Dilaver şi Gvardiol, iar Gojak a ratat.

CFR Cluj va continua în turul al treilea preliminar al Europa League unde va fi cap de serie având prima șansă pentru a accede în play-off-ul competiției.