Dramatism pentru „Il Luce” în Ungaria!

Publicat: 28/10/2020 | 23:55
Mircea Lucescu / foto: Facebook

Mircea Lucescu a avut parte de un mci dramatic în Ungaria. Cel mai vârstnic antrenor din istoria Champions League a fost la doar câteva minute de o victorie mare pe terenul lui Ferencvaros în cea de-a doua rundă a fazei grupelor competiție, maghiarii reușind să evite eșecul în prelungiri.

După ce a pierdut în prima etapă cu Juventus, Dinamo Kiev și-a propus să dea lovitura în Ungaria cu Ferencvaros. Echipa luui „Il Luce” a condus cu 2-0 în Ungaria, după penalty-ul transformat de Tsygankov în minutul 28 și prin reușita lui De Pena din minutul 41 și  după cum decurgeau ostilitățile se părea că cele trei puncte vor lua drumul Ucrainei.

Maghiarii au revenit în meci în minutul 58  după golul lui Nguen, iar finalul a fost unul dramatic, Boli reușind să egaleze în ultimul minut al partidei.

Cu un singur punct strâns după două partide, cele două echipe sunt codașele grupei G, unde lider este Barcelona, cu 6 puncte, iar Juventus ocupă locul doi, cu 3 puncte. În derby-ul grupei, Barca s-a impus la Torino cu 2-0 în fața lui Juve.