Dramatism total în optimile Champions League!

Publicat: 07/03/2019 | 17:23

Duelurile care au avut loc aseară în manșa secundă a optimile de finală din Champions League dintre PSG – Manchester United și FC Porto- AS Roma, au fost de-a dreptul interzise cardiacilor fiind de un dramatism total.

United și Porto au obținut calificarea în sferturile de finală ale competiției cu două goluri marcate din penalty în prelungiri.

Învinsă în tur cu 2-0, Manchester United a reușit o răsturnare spectaculoasă de scor în manșa secundă a optimilor de finală pe care a susținut-o pe „Parc des Princes”, scor 3-1.  Romelu Lukaku a deschis scorul după o greşeală mare a parizienilor în minutul 2. PSG a revenit rapid, iar Bernat a înscris pentru 1-1. Atacantul „diavolillor”, Romelu Lukaku a dat o nouă lovitură cu un sfert de oră înainte de pauză, iar United a intrat la cabie cu avantaj minim pe tabela de marcaj. Minunea s-a produs în minutele de prelungire ale partidei, după ce arbitrul a apelat la VAR pentru un henţ în care al lui Kimpembe. Rashford a transformat impecabil lovitura de la 11  metri iar United s-a  calificat incredibil în sferturi eliminând din competiție PSG cu scorul general de 3-3, dar cu avantajul golurilor marcate în deplasare.

În celălalt meci FC Porto s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale acestei edițiia Champions League obținând calificarea în dauna celor de la AS Roma cu un gol marcat în prelungirile partidei.

La finele timpului regulamentar, scorul a fost 2-1, lusitanii reușind astfel să egaleze la general după ce în tur pe „Olimpico” cedaseră cu același scor.

Lusitanii au deschis scorul în minutul 26, prin Soares, golul fiind validat după ce arbitrul a cerut VAR. De Rossi a egalat pentru Roma din penalty în minutul 37, iar Porto a preluat conducerea în minutul 53, când Moussa Marega a reuşit al şaselea gol în cele șapte meciuri disputate în Champions League. Golul calificării a fost marcat din penalty de Alex Telles în minutul 117. Arbitrul le-a refuzat romanilor o lovitură de la 11 metri în minutul 123, iar Porto s-a calificat în sferturile Champions League, cu 4-3 la general.

Până în prezent în sferturile Champions League s-au calificat FC Porto, Manchester United, Tottenham și Ajax Amsterdam.