Dulcea victorie a „câinilor!”

Publicat: 17/02/2020 | 07:41

Dinamo Bucureşti a învins pe FCSB cu scorul de 2-1 (1-1), pe „Naţional Arena” în penultima etapă a Ligii 1.

Conștienți după ratarea play-off-ului că doar cu o victorie în „Derby de România”, vor răsplăti din plin încrederea și atașamentul fanilor, care efectiv au băgat mâna în buzunar pentru a le plăti salariile jucătorilor, știut fiind faptul că recent fanii au devenit oficial acționari la Dinamo, elevii lui Dusan Uhrin jr. s-au autodepășit din toate punctele de vedere reducând la tăcere o echipă cu fotbaliști plătiți „regește”.

Dinamo a evoluat cu multă dăruire, a fost mai inspirată decât FCSB, care nu se regăseşte în 2020, având o singură victorie în patru partide, cea cu FC Voluntari, meci restanță din cadrul etapei a XVIII-a a Ligii 1. „Alb-roșii” au deschis scorul prin Andrei Sin, în minutul 37, acesta învingându-l pe Cristi Bălgrădean cu un şut cu stângul la vinclu din lovitură liberă, de la aproximativ 25 de metri, de pe partea dreaptă.

Rămași îmn inferioritate număerică duppă ce Crisstea a fost eliminat în urma unei intervenții de arte marțiale asupra lui Perovic, dinamovistul fiind scos pe targă de pe teren, FCSB a egalat în minutul 45+9, prin Tănase, din penalty, după un fault comis de Filip asupra lui Planic.

După pauză pe teren nu a existat decât o singură formație. Sorescu (min. 53) și  Popa (min. 56) aveau să anunțe prin ocaziile avute golul din minutul 62 semnat de Vali Lazăr, reușită care a aruncat „Naționa Arena” în aer.

Mulțumiți de avantajul minim de pe tabela de marcaj, „câinii” au preferat să conserve rezultatul, savurând din plin la final victoria alături de fani. După acest succes, Dinamo a urcat pe locul 8 cu 34 de puncte. De partea cealaltă FCSB a rămas pe locul 3 cu 43 de puncte.

Aceasta a fost a 49-a victorie a „câinilor” contra rivalilor care au rămas cu 43 de victorii, restul de 54 de meciuri terminându-se nedecis.