Dunărea bagă FC Botoșani în hora retrogradării!

Publicat: 02/04/2019 | 10:47
Criza continuă la FC Botoșani. Elevii lui Liviu Ciobotariu au rămas fără victorie și după cel de-al treilea meci din play-out, cedând cu 2-1 duelul cu Dunărea Călărași.

Așa cum a anunțat la conferința de presă premergătoare duelului cu Dunărea, Liviu Ciobotariu a surprins prin „11” trimis în teren. Titulari de drept până acum la FC Botoșani, Aristeidis Soiledis, Diego Fabbrini și Hervin Onghenda, au fost lăsați rezervă, fiind astfel pedepsiți pentru lipsa de atitudine arătată la primele două meciuri din play-out, cu Chiajna și Voluntari, în care au crezut că numele le asigură mereu postul de titular în primul 11.

De măsura lui „Ciobi” a profitat din plin Laurențiu Buș care la prima acțiune de atac a echipei a și marcat în minutul 7 pentru 1-0.

O lovitură liberă acordată de centralul gălățean Adrian Cojocaru în urma unei semnalizări de la margine a lui Florin Danșa a dus la restabilirea egalității scorului. Așa cum a făcut și în tricoul celor de la FCSB și Viitorul Constanța în fața FC Botoșani pe „Municipal”, Gabriel Iancu a punctat din lovitura liberă primită cadou și în tricoul celor de la Dunărea pentru 1-1.

După pauză, Călărașiul a forțat victoria și a reușit să-și asigure cele trei puncte prin reușita din minutul 57 a lui Ammari. Elevii lui Liviu Ciobotariu au alergat până la final după egalare însă nu au reușit să mai puncteze pe table de marcaj.

Partida s-a terminat cu o încăierare general în care au fost scoți „vinovați” Mapuku de la Dunărea Călărași și Eduard Pap de la FC Botoșani.