Dunărea s-a impus surprinzător la Ovidiu cu Viitorul!

Publicat: 23/07/2018 | 08:46
Ionut Vina (D) in meciul de fotbal dintre FC Viitorul si Dunarea Calarasi din prima etapa a Ligii 1 Betano, disputat pe stadionul Central din Ovidiu, duminica, 22 iulie 2018. © FOTO: Razvan Pasarica / Sport Pictures
Dunărea Călăraşi, formație nou-promovată a produs o mare surpriză reușind la debutul pe prima scenă fotbalistică a țării să se impună în fieful echipei lui Gică Hagi într-un meci contând pentru prima etapă a noului sezon competițional cu scorul de 1-0.

Unicul gol al partidei de la Ovidiu a fost marcat de Georgian Honciu în minutul 4, acesta punctând dintr-o lovitură liberă de la 17 metri.

Viitorul a reacționat imediat, însă a plătit ttibut numeroaselor ratări semnate de Ionuţ Vînă (min.6), Denis Drăguş (min.18, 77), Andrei Ciobanu (min. 19), Bogdan Ţîru (min. 20), Ianis Hagi (min. 27, 45+2, 76), Tudor Băluţă (min. 34), Mihai Voduţ (min. 35). Cele mai mari ratări au fost trecute în dreptul lui Voduț care a nimerit cu zece minute înaintea finalului primei reprise bara transfersală cu un șut de la 18 metri și a lui Ianis Hagi, căpitanul Viitorului ratând un penalty în ultimul minut al primului mitan, șutul lui Hagi jr. fiind apărat de portarul Cătălin Straton. Vremea capricioasă de la Ovidiu a dus la întreuperea jocului aproximativ un sfert de oră din cauza stingerii instalacției de nocturnă. La reluarea jocului, echipa pregătită de Dan Alexa a reușit să absoarbă presiunea gazdelor și să mențină avantajul minim de pe tabela de marcaj luat încă din debutul meciului. Pe finalul confruntării, în minutul 84, Tudor Băluţă de la Viitorul a fost eliminate după ca urmare a două cartonașe galbene.

SS-a terminat 1-0, iar Dunărea Călărași a egalat performanța celeilalte nou-promovate, Hermannstadt, care la rândul eu a ebutat cu dreptul în această ediție de campionat, câștigând la debutul în Liga I cu scorul de 1-0 duelul cu Sepsi de la Tg. Mureș.