E doliu la Dinamo! A murit un fost campion: „A plecat dintre noi mult prea devreme”

Publicat: 06/02/2024 | 11:26
Gheorghe Iamandi ar fi împlinit 67 de ani în aprilie/ sursă foto: Instagram

Este doliu în sport. Gheorghe Iamandi, fostul atacant al echipei Dinamo, a murit la vârsta de 66 de ani. La începutul lunii aprilie ar fi împlinit 67 de ani. Vestea a fost făcută public de către ofițerul de presă al echipei din Ștefan cel Mare.

Luni, 5 februarie 2024, Gheorghe Iamandi s-a stins din viață la vârsta de 66 de ani, la Tulcea. Fostul jucător al celor de la Dinamo ar fi împlinit 67 de ani peste două luni, la începutul lunii aprilie. Vestea tristă a fost făcută public de către Ionel Culina, ofițerul de presă al echipei Dinamo, chiar în dimineața zilei de marți.

Gheorghe Iamandi, fostul atacant al celor de la Dinamo, a murit la 66 de ani

”În urmă cu aproape 40 de ani, pe 25 aprilie 1984, intra în minutul 77 al returului cu Liverpool, în semifinale de Cupa Campionilor Europeni. În această dimineață, la Tulcea, a plecat dintre noi mult prea devreme, ar fi împlinit 67 de ani peste două luni. Dumnezeu să te odihnească în tricoul alb-roșu, Gheorghe Iamandi!”, Ionel Culina, ofițer de presă Dinamo.

Gheorghe Iamandi a jucat pentru  Dinamo doar  în sezonul 1983 -1984. Atacantul a făcut parte din generația de aur a echipei. A intrat pe teren în semifinala Cupei Campionilor Europeni – în minutul 77 al returului cu Liverpool (0-1), jucat pe data de 25 aprilie și a bifat trei partide în acel sezon. În total, Gheorghe Iamandi a marcat 19 meciuri și 5 goluri în Liga 1 pentru echipa din Ștefan cel Mare – în acel an a cucerit titlul de campion.

Fostul atacant al echipei Dinamo s-a născut pe 7 aprilie 1957, la București și și-a început cariera de fotbalist la Tulcea, în anul 1978. În anul 1979 a debutat în prima divizie la FC Olt Scornicești.