E scandal în Hexagon » Lyon s-a „activat” după ce a rămas în afara cupelor europene!

Publicat: 02/05/2020 | 20:23

E scandal în Hexagon după ce Liga franceză de fotbal profesionist a decis să „înghețe” sezonul competițional.

Reprezentanții clubului Olympique Lyon au anunțat că vor cere daune de „zeci de milioane” de euro după ce Consiliul de administraţie al Ligii franceze de fotbal profesionist (LFP) a decis să pună punct final acestui sezon, luând în calcul actualul clasament.

După cum bine știți, titlul de campioană a fost atribuit lui Paris Saint-Germain, iar Olympique Lyon formație care a terminat sezonul pe locul 7 a terminat a rămas în afara locurilor europene.

„Decizia luată reprezintă pentru noi o mare pierdere de oportunităţi, în termeni financiari vorbind, fiind vorba de zeci de milioane euro, bani pe care-i vom solicita în instanţă”, a declarat preşedintele clubului, Jean-Michel Aulas.

Olympique Lyon a fost prezentă în cupele europene permanent începând cu sezonul 1995-1996, iar în prezent evoluează în Champions League. Singura variantă a ceelor de la Lyon pentru a reuși să fie în cupele europene și în sezonul viitor este să câștige această ediție a Champions League.

În urma deciziei finale a Ligii franceze de fotbal profesionist (LFP), campioană a fost desemnată Paris Saint-Germain, iar echipele califcate în  Liga Campionilor din Hexagon sunt Paris Saint-Germain (campioană), Olympique Marseille (locul 2) și Rennes (locul 3). Primele două clasate sunt calificate direct în grupele Champions League. Rennes se poate califica direct în grupele Ligii Campionilor, dacă Europa League, suspendată în acest moment de UEFA, va fi dusă la capăt şi câştigătoarea sa este calificată direct în Liga Campionilor prin intermediul campionatului său naţional.