Echipa lui CR8 pierde cu Dinamo și tremură pentru locul de baraj!

Publicat: 07/05/2022 | 08:58

FC Botoșani a cedat cu scorul de 3-2 (2-1) duelul de pe „Municipal” cu Dinamo, partida contând pentru runda a 8-a a play-out-ului Ligii 1.

În fața a aproximativ 4.000 de spectatori, Dinamo a deschis scorul prin francezul Balthazar Pierret (min.7). Echipa lui CR8 nu a acuzat șocul și a dat replica prin brazilianul Jaja Silva (min.31). Pierret a reuşit dubla în finalul primei reprize (min.44), dar a fost eliminat la scurt timp (min. 45+1), primind al doilea cartonaş galben deoarece a revenit pe teren fără acceptul arbitrului. În acelaşi timp a fost eliminat şi antrenorul secund al lui Dinamo, Sebastian Moga.

FC Botoşani a egalat din nou după pauză, prin Mihai Roman II (min.54), în urma unui corner, dar Dinamo a dat lovitura în inferioritate numerică, pe contraatac, prin Geani Creţu (min. 68), lansat excelent de Cosmin Matei.

S-a terminat 3-2 pentru „câini”, care au reușit a treia victorie în deplasare în play-out. În sezonul regulat, FC Botoşani s-a impus în ambele partide, cu 2-1 în deplasare şi 4-0 acasă.

După acest succes, Dinamo a rămas pe locul 8 dar s-a apropiat la un singur punct de Chindia locul 7.

Eșecul i-ar putea scump pe băieții lui CR8 care și-au compromis șansele la primele două locuri și implicit participarea la barajul care ar putea duce în cele din urmă în Conference League. Pentru a mai avea șanse la primele două locuri, botoșănenii stau la mâna rezultatelor celor de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe.