Egal dramatic la Sf. Gheorghe în play-out între Sepsi și FC Voluntari!

Publicat: 20/03/2018 | 08:54

Sepsi OSK Sf. Gheorghe a fost la trei minute de o victorie care ar putea cântări enorm în lupta pentru evitarea retrogradării. La primul meci din istorie disputat în nocturnă la Sf. Gheorghe, nou-promovata a terminat nedecis 2-2 (0-1) la capătul unui meci cu răsturnări spectaculoae de scor și cu grave probleme de arbitraj, Cătălin Popa fiind pus la zid de ambii antrenori după prestația avută.

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 44 prin Lucian Marinescu dintr-un penalty acordat ușor de centralul Popa, formația lui Claudiu Niculescu intrând la cabine cu avantaj pe tabela de marcaj.

La patru minute de la reluarea jocului, arbitrul piteștean Cătălin Popa și-a răscumpărat greșeala și a dictat penalty la fel de ușor pentru Sepsi, Istvan Fulop transformâând cu siguranță pentru 1-1. Acelși Istvan Fulop a fost fsultat clar în suprafața de pedeapsă câteva minute mai târziu dar centralul i-a dat galben pentru proteste (min.52). În schimb Popa a dat penalty corect în minutul 71 la un fault asupra lui Attila Hadnagy, lovitura de la 11 metri fiind transformată de același Fulop.  Când nimeni nu se mai aștepta, Bălan a înscris în minutele de prelungiri reușind să salveze un punct important pentru ilfoveni din acest meci.

După acest rezultat, Sepsi OSK rămâne pe locul 6, poziție a clasamentului din play-out care duce la barajul pentru rămânea în prima ligă. În schimb, FC Voluntari a acumulat 18 puncte și este pe locul 3, ilfovenii amenințând primele două locuri pe care se află Dinamo și FC Botoșani, echipe care au însă și un meci mai puțin disputat.