Egal eroic pentru tricolori în Danemarca!

Publicat: 09/10/2017 | 06:59

După o repriză echilibrată, Danemarca a reuşit să deschidă scorul în minutul 60 prin Eriksen dintr-un penalty  acordat după un fault în suprafaţa de pedeapsă făcut de Ganea.

Avertizat cu galben, jucătorul de bandă stângă a naţionalei avea săî fie eliminat peste doar patru minut, văzând al doilea galben şi implicit roşu după o intrare imprudentă la 20 de metri de buturile lui Tătăruşanu. Rămaşi în inferioritate numerică, tricolorii au reuşit să dea lovitura în Copenhaga cu trei minute înainte de finalul meciului printr-un gol marcat de Ciprian Deac, jucătorul liderului Ligii I, CFR Cluj, restabilind egalitatea în minutul 88.

După acest rezultat, Cosmin Contra rămâne neînvins pe banca naţionalei. Tricolorii au terminat grupa E  preliminară pe locul 4 cu 13 puncte.

În acest meci, Cosmin Contra a mizat pe formula Tătăruşanu- Bălaşa,  D. Grigore,  Chiricheş, Ganea- Hoban, N. Stanciu- Băluţă (min. 83 Ţucudean),  Budescu (min. 66 Bancu),  Deac- Fl. Andone (min. 70 Keseru).

În celelalte două partide ale grupei E preliminare din care a făcut parte şi  România, Polonia s-a impus cu 4-2 pe teren propriu cu Muntenegru, în timp ce Kazahstan şi Armenia au terminat nedecis, 1-1.

În urma rezultatelor înregistrate Polonia a câştigat grupa şi s-a calificat la Mondialul din Rusia. Danemarca, egala României va fi nevoită cu 20 de puncte să aştepte terminarea acestor preliminarii pentru a vedea dacă punctele îi sunt necesare pentru prezenţa la baraj.