Egal spectaculos în derby-ul Moldovei

Publicat: 21/09/2017 | 09:48

Împinşi de la spate de cei 4.000 de spectatori prezenţi pe „Municipal”, care au ignorat avertizările meteorologice, elevii lui Costel Enache au început furibund meciul şi după opt minute de joc aveau deja avantaj de două goluri pe tabela de marcaj graţie reuşitelor semnate de Daniel Popa (minutul 5), vârful punctând cu o lovitură de cap după o centrare perfectă a lui Andrei Dumitraş, şi a euro-golului marcat de Mihai Roman (minutul 8). Într-un moment în care cei prezenţi pe „Municipal” şi puneau doar problema diferenţei de scor de pe tabelă, ieşenii au profitat de apatia defensivei botoşănene şi în decurs de numai opt minute au reuşit să restabilească egalitatea prin Jô (min. 20) şi Pedro Mendes (min. 28). După jumătate de oră de fotbal adevărat, cele două echipe s-au anihilat până la pauză, preferând să-şi dozeze efortul pentru al doilea mitan.

Cum era şi normal, elevii lui Costel Enache au fost cei forţat poarta lui Koselev din primul minut de la ieşirea de la cabine. Desprinderea pe tabela de marcaj avea să fie adusă de la punctul cu var în minutul 57 de golgeterul Laurenţiu Buş, acesta punctând pentru 3-2 în urma unui penalty acordat de Sebastian Colţescu, la un fault în suprafaţa de pedeapsă făcut de Frăsinescu. Deşi penalty-ul a fost evident, Flavius Stoican, abia revenit pe bancă după o suspendare de două etape, a protestat îndelung, gestul său fiind taxat imediat de Colţescu care l-a trimis în mijlocul suporterilor botoşăneni. Costel Enache avea să fie la rândul său trimis în tribună pentru proteste la faza premergătoare loviturii de la 11 metri acordată de Colţescu pentru ieşeni la un presupus fault a lui Bogdan Unguruşan în suprafaţa de pedeapsă asupra unui adversar. Cel care a executat şi a restabilit egalitatea (min. 80) a fost Andrei Cristea, căpitanul ieşenilor dovedindu-se a fi de-a lungul timpului naşul botoşănenilor.

S-a terminat 3-3, iar elevii lui Enache rămân pe loc de play-off în Liga I şi după etapa a XI-a

Autor: Cristi P.