Egalul marilor sperante

Publicat: 18/11/2010 | 00:00
Ciprian Marica s-a luptat ca un leu cu fundaşii adverşi, reuşind sa marcheze dupa o "seceta" de peste un an la naţionala

Remanierea nationalei se vede in sfarsit. Cu o linie de mijloc foarte tanara, formata din Torje, Ropotan, Florescu si Deac, elevii lui Razvan Lucescu au impresionat la Klagenfurt contra unei Italii experimentale. Inceputul partidei a fost unul de tatonare, in care cele doua echipe s-au „sufocat” reciproc printr-un pressing agresiv, singurul eveniment notabil in primul sfert de ora fiind accidentarea lui Chivu, inlocuit cu Dorin Goian. Lipsa capitanului nu i-a descurajat insa pe ai nostri, care, spre deosebire de alte dati, nu s-au mai aparat in douazeci de metri de la propria poarta si si-au luat adversarii in marcaj inca din jumatatea acestora. Comunicarea excelenta de pe benzi dintre cuplurile Rat-Deac si Rapa-Torje s-a adaugat la pofta de joc a atacantilor Bogdan Stancu si Ciprian Marica si acest lucru s-a vazut pe tabela in minutul 34. Atacantul lui Stuttgart, care a evoluat pe postul sau favorit, de varf impins, a profitat de un balon ajuns la el cu noroc, dupa o centrare de pe stanga, si l-a trimis superb sub bara portii lui Viviano. Dupa pauza, Prandelli a incercat sa remedieze carentele echipei sale si si-a introdus vedetele De Rossi, Pirlo si Gilardino. Efectul s-a simtit imediat, iar colegul lui Mutu de la Fiorentina si-a creat trei ocazii in numai zece minute, printre care si un gol anulat pentru ofsaid. Apoi, jocul s-a reechilibrat si au reaparut sarjele formidabile purtate pe contraatac de „panzerele” Marica si Deac. In minutul 82 insa, italienii au reusit egalarea dintr-o faza fixa, marea „buba” a nationalei, de la sosirea lui Razvan Lucescu. Pirlo a executat pe scurt un corner de pe stanga, Quagliarella a prelungit pe spate si Marica a deviat nefericit in poarta lui Tatarusanu. S-a terminat 1-1, dar nationala a aratat ca traieste si ca romanii pot spera la o noua calificare la un turneu final.