Egipt-Uruguay 0-1. Sud-americanii au obținut victoria grație unui gol marcat în minutul 90

Publicat: 15/06/2018 | 17:22

Uruguayul a câştigat cu mari emoţii la debutul la Cupa Mondială din Rusia. Sud-americanii au învins cu 1-0 Egiptul graţie unui gol marcat în minutul 90 de fundaşul lui Atletico Madrid, Jose Maria Gimenez.

Uruguay și-a propulsat fanii în al nouălea cer datorită golului marcat de Gimenez în ultimele secvențe ale timpului regulamentar. Până atunci, sudamericanii se dovediseră prea lenți și prea neinspirați pentru a depăși defensiva egipteană. În rol negativ, Luis Suarez, care irosise trei bune oportunități de a marca. În ceea ce-i privește pe africani, chiar dacă au pierdut, este de remarcat jocul lor consistent la mijlocul terenului, unde au ținut piept adversarilor lor mult mai bine cotați. În atac, însă, deși au încercat câte ceva, au acuzat lipsa lui Mohamed Salah, păstrat pe banca de rezerve de selecționerul Hector Raul Cuper.