Eintracht Frankfurt urcă pe 3 în Germania după victoria cu Leipzig! Rezultatele etapei şi clasamentul în Bundesliga!

Publicat: 20/02/2018 | 16:16

RB Leipzig, formaţie care joi va întâlni pe teren propriu în manşa retur din cadrul 16-imilor de finală ale Eurpa League formaţia Napoli într-un meci care se reia de la scorul de 3-1, a pierdut în runda a XXIII-a în deplasare meciul cu Eintracht Frankfurt .

Partida a fost una foarte disputată, centralul partidei find nevoit să acorde numai puţin de opt cartonaşe galbne,lucru mai puţin întâlnit într-un meci din Bundesliga.  RB Leipzig a deschis scorul în minutul 13 prin Augustin însă s-a văzut egalată şi choar depăşită până la pauză, gazdele reuşind să întoarcă rezultatul în doar patru minute de joc prin golurile marcate de Chandller (min.22) şi Boateng (min.26). Rezultatul cu care cele dou echipe aveau să intre la cabine s-a consemnat şi la sfârşitul celor 90 de minute regulamentare. Graţie celor trei puncte câştigate în urma duelului aprig cu Leipzig, formaţia Eintracht Frankfurt a urcat pe locul 3 în Bundesliga. Cu 39 de puncte acumulate, Eintracht este la o lungime distanţă de Dortmund şi la 20 de puncte de liderul absolut al Germaniei, Bayern Munchen. De partea cealaltă, RB Leipzig se află pe locul 5 cu 38 de puncte, la egalitate cu Leverkusen care este pe locul 4 dar cu un golaveraj inferior.

2 Dortmund                 23     11     7       5       48-29         40

3 Frankfurt                             23     11     6       6       32-26         39

14 Wolfsburg              23     4       12     7       26-30         24

15 Bremen                            23     5       8       10     21-28         23

16 Mainz                      23     6       5       12     28-41         23

17 Hamburger SV       23     4       5       14     18-34         17

18 Köln                         23     3       5       15     20-42         14