Eliminare rușinoasă pentru CFR Cluj din Champions League!

Publicat: 14/07/2022 | 08:39

Campioana en-titre a României, CFR Cluj, a fost eliminată în primul tur preliminar al Champions League de modesta Pyunik Erevan, urmând a-și continua aventura europeană în Confrence League.

După 0-0 la Erevan în tur, ardelenii au deschis scorul prin Bismarck Adjei-Boateng (min.6), dar a fost egalată în ultimul minut al timpului regulamentar prin Zoran Gajic (min.89), confruntarea intrând în prelungiri. Claudiu Petrila a adus formaţia din Gruia în avantaj în prima repriză „extra” (min.94), dar apărarea campioanei a cedat din nou pe final, acelaşi Gajic punctând din apropierea porții (min.119) și trimiţând meciul la loviturile de departajare. Aici Petrila şi Camora au ratat, iar Pyunik s-a calificat în turul secund preliminar al Champions League.

Eliminată din UCL, CFR-ul își va continua aventura europeană în Conference Lague, unde va juca cu cei de la Inter Club d’Escaldes  din Andorra.

De evidențiat ar fi că CFR Cluj est fără victorie în jocuril oficial din acest sezon competițional, eliminarea din UCL vnind după eșecul din Supercupa Românii, scor 1-2 cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe.

CFR Cluj va debuta în noua ediție de campionat pe teren propriu cu Rapid, partida fiind programată a se disputa sâmbătă de la ora 21:30 în „Gruia”.