Eliminat, „Bursucul” îl pune la zid pe centralul Iulian Călin

Publicat: 11/03/2018 | 08:01

Eliminat pentru proteste de centralul Iulian Călin, tehnicianul liderului Ligii I, Dan Petrescu a criticat în termeni duri maniera de arbitraj la jocul pe care echipa sa l-a câștigat în prelungiri cu CSM Poli Iași, scor 2-1. Antrenorul formației CFR Cluj a spus că Iulian Călin a arbitrat cu „dedicaţie” şi putea influenţa rezultatul final.

„Arbitrajul a fost norocos, pentru că dacă nu marcam la ultima fază, era viciere gravă de rezultat. Aşa, a câştigat echipa mai bună. Am avut două penalty-uri neacordate. Am scăpat singuri spre poartă, a oprit meciul să dea minge de arbitru. Cartonaşe galbene doar nouă ne-a dat. A avut noroc mare că am câştigat, că altfel era viciere mare de arbitraj. Cei de la Iaşi n-au avut niciun şut pe poartă. Penalty primit uşor, dar a fost şi vina noastră că nu am marcat al doilea gol. Când vom face analiza video, îi voi explica lui Camora că nu se face alunecare în careu. Bine, eu le explic mereu că nu trebuie să facă alunecare în careu. Dar a ştiut să-l obţină. N-a fost penalty clar”, a declarat Dan Petrescu, antrenorul principal al CFR Cluj, care va vedea meciul cu FCSB de runda viitoare diin tribună.

Tehnicianul ieșenilor, Flavius Stoican a recunoscut că CFR Cluj a meritat victoria cu 2-1 chiar dacă aceasta a fost obținută pe final.

„CFR Cluj a meritat victoria. A jucat mai bine ca noi. Am întâlnit liderul, care e o echipă greu de bătut. Cu toate astea am fost foarte paropae să plecăm cu un punct. Chiar şi în acest meci am demonstrat că ne putem domina adversarul. Marea greşeală a noastră a fost că am intrat timoraţi pe teren. Ne-am revenit în a doua repriză, am controlat meciul în unele momente şi am avut o posesie mai bună. De aceea am şi reuşit să marcăm” a declarat Flavius Stoican la finalul confruntării.