Eliminat de Zverev de la Turneul Campionilor, Federer face anunțul mult așteptat: „Sunt fericit pentru sezonul care vine!”

Publicat: 18/11/2018 | 11:54

Jucătorul elvețian Roger Federer a fost eliminat de la Turneul Campionilor de la Londra. Cea de-a 15-a semifinală a carierei la Turneul Campionilor, record absolut în tenisul mondial, nu a fost cu noroc pentru Federer, acesta cedând în două seturi în fața neamțului Alexander Zverev, scor 5-7, 6-7.

Federer a ratat, astfel, o finală de vis așteptată de toți iubitorii sportului alb, având în vedere că – în cea de-a doua semifinală – Novak Djokovic a trecut fără emoții în două seturi, scor 6-2, 6-2 de Kevin Anderson.

La finalul semifinalei pe care a pierdut-o în fața lui Zverev, Roger Federer a ținut să demonteze speculațiile care dădeau ca sigură retragerea sa din activitate. Elvețianul a anunțat că la cei 37 de ani pe care îi are este foarte mulțumit de sezonul pe care l-a încheiat și că are așteptări mari de la noul sezon competițional din 2019.

„Acum sunt aici și sunt puțin dezamăgit deoarece consider că am fost aproape. Să fii aproape înseamnă să crezi că poți continua, că poți câștiga din nou. E motivant, oarecum. Dar pentru că știu că puteam câștiga, e totodată dezamăgitor, pentru că țintesc sus. Din acel punct de vedere, sunt puțin dezamăgit acum, ceea ce e normal. Una peste alta, sunt bucuros de cum a decurs sezonul. Sunt multe aspecte pozitive, să fiu sincer. Așa că sunt fericit pentru sezonul care vine”, a decarat Roger Federer.

Finala acestei ediții a Turneului Campionilor se va disputa astăzi de la ora 20:00 între liderul mondial ATP, Novak Djokovic și neamțul Alexander Zverev. Finala va fi transmisă în direct de Digi Sport.