Elveția a umilit Belgia »» Rezultatele meciurilor ultimei etape din Liga Națiunilor!

Publicat: 19/11/2018 | 07:00
Elveția a produs surpriza serii Liga Națiunilor câștigând cu scorul de 5-2 (3-2) duelul de pe teren propriu din ultima rundă  a grupei a II-a Liga A cu Belgia.

Conduși pe tabelă cu 2-0, elvețienii au revenit incredibil ți i-au pus pe „dracii roșii” la respect, marcându-le cinci goluri consecutiv.

S-a terminat 5-2 rezultat în urma căruia Elveția a egalat la puncte Belgia, ambele acumulând 9 puncte în această grupă. Elveția a terminat însă prima datorită golaverajului superior. Ultima clasată în această grupă, Islanda, a retrogradat în Liga B din Nations League.

Într-un alt meci, Anglia a câștigat cu scorul de 2-1 (0-0) duel cu Croația  din ultima etapă a Ligi Națiunilor, câștigând astfel grupa din care a mai făcut parte și Spania.

Croația a reușit să deschidă scorul în mintul 57 prin Kramaric. Englezii nu au acuzat însă șocul și împinși de la spate de proprii suporteri au reușit o răsturnare spectaculoasă a scorului. În minutul 78 Lingard a readus egalarea iar peste numai șapte minute de joc, golgeterul Harry Kane a punctat pentru 2-1 aducând victoria Angliei.

Cu cele trei puncte câștigate în acest meci, Anglia a acumulat 7 puncte și a terminat grupa a IV-a Liga A pe primul loc, urmată de Spania cu 6 puncte și  Croația cu 4 puncte, croații retrogradând în Liga B.