Enache vrea cu „U” în finala Cupei României: „Visăm la o finală!”

Publicat: 02/03/2021 | 23:21

Costel Enache, antrenorul principal al formației Universitatea Cluj, a declarat în cadrul unei conferințe de presă că și-a fixat ca obiectiv calificarea în finala ediției din acest an a Cupei României.

„Noi am luat în calcul orice scenariu pentru meciul de mâine, dar ar fi ideal să încheiem lucrurile în 90 de minute. Ne aşteaptă însă un joc cu un adversar puternic, cu un joc consistent, chiar dacă ultimele două meciuri oficiale le-a pierdut. Trebuie să fim foarte, foarte atenţi şi să avem o organizare foarte bună. Cred că avem soluţii să ne impunem în orice situaţie. Visăm la o finală de Cupa României. Ar fi o performanţă minunată pentru jucători şi o recompensă pentru ultima perioadă în care au muncit foarte, foarte mult. Viitorul Pandurii Târgu Jiu este o echipă imprevizibilă şi cu fluctuaţii pentru că are jucători foarte, foarte tineri. Însă joacă dezinvolt, fără să aibă o presiune asupra lor şi sunt inventivi. Chiar dacă nu au victorii de mult timp, Viitorul Pandurii este o echipă periculoasă”, a declarat Costel Enache.

„U” Cluj – Viitorul Pandurii Tg. Jiu va avea loc miercuri de la ora 17:30 pe „Cluj Arena”, duelul urmând a conta pentru sferturile de finală ale Cupei României.

Vă reamintim că în primul meci programat în cadrul sferturilor de finală ale competiției, Universitatea Craiova a dispus în Crâng de Chindia Târgoviște, scor 1-0, devenind prima echipă calificată în „careul de ași”.