Erling Braut Haaland pune PSG la respect!

Publicat: 19/02/2020 | 09:17

Cu Erling Braut Haaland într-o formă de zile mari, Borussia Dortmund a învins pe terne propriu Paris Saint-Germain cu scorul de 2-1 (0-0), în prima manşă a optimilor de finală a Champions League.

Victoria „glaben-negrilor” a fost obținută grației „dublei” reușită de noul idol de pe „Signal Iduna ParK”, norvegianul Erling Braut Haaland (min.69, 77). Golul care a menținut PSG în cursa pentru calificare a purtat semnătura lui Neymar jr., starul parizienilor punctând în minutul 75.

Partida de la Dortmund s-a ridicat la nivelul așteptărilor. Gazdele au dat tonul, fiind mai periciuloase însă intervențiile lui Navas în minutele 27 și 31 în fața lui Nacho și imprecizia la finalizare a lui Haaland în minutele 35 și 36 au făcut ca tabela să rămână neschimbată în primul mitan. Borrussia s-a descătușat după pauză, când a fost scrisă și istoria confruntării terminate cu scorul de 2-1.

„Ştiu că sunt bun, dar mai am de progresat! Dar aţi văzut ce am reuşit, sper să ajut echipa să ajungă cât mai departe în UEFA Champions League. Voi munci mai mult şi vom reuşi. La goluri nu mă gândesc prea mult ce trebuie să fac, mă las în voia jocului, vreau să savurez orice moment. Acestea sunt seri pentru care m-am apucat de fotbal, e fantastic! E păcat că am primit gol, era mai bine să câştigăm la zero”, a declarat după meci noul idol de pe „Signal Iduna Park”, Erling Braut Haaland.

Manşa secundă se va disputa pe 11 martie, la Paris. În retur, PSG nu va putea conta pe serviciile lui Meunier, care este suspendat.