Eșec la limită și cu Franța U19 și „tricolorii” luptă pentru locul 3 »»

Publicat: 22/06/2022 | 08:12

După România U19 – Italia U19 (1-2), „tricolorii” au cedat cu același scor și duelul cu Franța U19.

În cel de-al doilea meci de la turneul final al Campionatului European Under 19, care se desfășoară în această perioadă în Slovacia, „tricolorii” au cedat cu 2-1 duelul cu Franța U19, marea favorită la trofeu, partida disputându-se în runda a doua Grupa A. „Les Bleus” au început tare meciul și după numai 20 de minute de joc, conduceau cu 2-0 prin reușitele lui Tchaouna (min.12) și Adeline (min. 20). Golul de onoare al reprezentativei conduse de Adrian Văsîi a venit în minutul 82 și i-a aparținut lui Coubiș.

Contra „cocoșilor”, selecționerul României U19 a mizat pe Popa (Cpt.) – Coubiș, Gergely, Dănuleasă, Pantea (Pîrvulescu, 53) – Pandele, Sîrbu (Ciuciulete, 25) – Andrei (Bodișteanu, 73), Popescu (Radaslavescu, 53), R.Ilie – Andronache (Chirițoiu, 53).

În celălalt meci din runda a doua a Grupei B, Italia U19 a trecut de Slovacia U19 cu 1-0. În urma acestor rezultate „tricolorii” au ratat șansa de a spera la calificarea în „careul de ași”, unde vor merge Franța U19 și Italia U19, ordinea în ierarhie urmând a se stabili în meciul direct care va avea loc pe 24 iunie, ambele având 6 puncte, fiind despărțite de golaveraj.

În ultima etapă din Grupa A, „tricolorii” au nevoie de cel puțin o remiză cu Slovacia U19 pentru un loc în play-off-ul Campionatului Mondial U20. Partida România U19 – Slovacia U19 se va disputa pe 24 iunie de la ora 18:30 pe „Štadión Antona Malatinského-Trnava”.