Eșec pentru Rapid în Oltenia!

Publicat: 11/09/2022 | 08:16

Rapid a cedat surprinzător, la limită, scor 1-0, duelul de la Tg. Jiu cu „U” Craiova 1948 și riscă să piardă fotoliul de lider în SuperLigă în dauna celor de la Farul, în cazul în care „rechinii” se vor impune astăzi la Ovidiu cu FC Argeș.

Unicul gol al întâlnirii de la Tg. Jiu a fost marcat de Sekou Sidibe în minutul 56, după o pasă a lui Gabriel Iancu. Iniţial golul a fost anulat de arbitrul Marian Barbu pe motiv de off-side, însă decizia a fost întoarsă în urma consultării VAR.

Rapidul a evoluat din minutul 31 cu un om mai puţin pe teren după eliminarea lui Alexandru Ioniţă II. Acesta a primit iniţiat cartonaşul galben pentru o intrare cu talpa din spate asupra lui Achim, dar în urma intervenţiei VAR a văzut roșu, fiind eliminat.

De nota tar fi că la acest meci Rapid a fost condusă de pe bancă de secundul Ciprian Niţă, antrenorul principal Adrian Mutu fiind supus, sâmbătă, unei intervenţii chirugicale în urma unei crize de apendicită.

În urma acestui rezultat, Rapid a rămas pe primul loc cu 21 de puncte, în timp ce „U” Craiova 1948 a urcat pe locul 6 cu 14 puncte.