Etapă nebună în Grupa E din Champions League! 13 goluri în două meciuri şi o umilinţă istorică pentru Sevilla la Moscova!

Publicat: 18/10/2017 | 07:00

După ce în primele două partide au reuşit două remize, „cormoranii” s-au impus în stil de mare echipă pe terenul formaţiei Maribor, câştigând cu un incredibil 7-0 (4-0)!

„Injectaţi” cu sete de victorie de Jurgen Klopp, tehnicianul cormoranilor afirmând înaintea jocului că partida poate fi momentul decisiv în economia acestei grupe, „cormoranii” au pornit ca din tun şi după numai 19 minute de joc aveau deja avantaj de trei goluri pe tabela de marcaj prin reuşitele semnate de Firmino (min.4), Coutinho (min.13) şi Salah (min.19), acesta din urmă trecându-şi în cont şi dubla până la pauză, golul său din minutul 40 stabilind rezultatul primului mitan.

Firmino avea la rândul său să reuşească dubla ducând scorul la 5-0 în minutul  54 pentru ca Oxlade-Chamberlain (min. 86) şi Alexander-Arnold (min. 90) să stabilească scorul final.

În celălalt meci al grupei, la Moscova, Spartak a zdrobit Sevilla cu 5-1 după ce la pauză scorul a fost de 1-1. Reuşitele ruşilor în această victorie surprinzătoare prin  proporţiile scorului final au fost reuşite de Promes (min. 18, 90), Melgarejo (min. 58), Glushakov ‚(min. 67), Adriano (min. 74), în timp ce unica reuşită a spaniolilor în acest meci a purtat semnătura lui Kjaer (min. 31).

Iată echipele în Maribor- Liverpool, scor 0-7

Maribor: J. Handanovici- Milec, Rajcevici, Suler, Viler- Kabha, Vrhovec- Kramarici (min. 58 Kotic), Ahmedi (min. 58 Pihler), Bohar (min. 81 Mesanovic)- Tavares

Liverpool: Karius – Alexander-Arnold, Matip, Lovren, Moreno – Can, Wijnaldum (min. 76 Solanke), Milner-  Salah (min. 57 Oxlade-Chamberlain) , Firmino (min. 68 Sturridge) , Coutinho