EURO 2020: Cehia produce surpriza și elimină Olanda: „Sunt foarte dezamăgit!”

Publicat: 28/06/2021 | 08:00
BUDAPEST, 27-06-2021 PuskasArena, Round of 16 of EURO2020 between Netherlands and Czech Republic. Netherlands player Memphis Depay and Czech Republic player Ondrej Celustka,Image: 618175691, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except Austria and The Netherlands ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Surpriză de proporții la Campionatul European. Olanda a fost depășită de Cehia în faza optimilor de finală, scor 2-0 (0-0), părăsind competiția.

La Budapesta, pe „Puskas Arena”, cehii au făcut un meci perfect şi s-au impus grație golurilor marcate de Tomas Holes (min.68) şi Patrik Schick (min. 80). Cu victorii pe linie în  faza grupelor, batavii au fost nevoiți să evolueze în inferioritate numerică încă din minutul 56, când fundaşul de Ligt a alunecat şi a comis henţ în postură de ultim apărător, fiind eliminat de rusul Karasev, după consultarea arbitrajului video.

„Sunt foarte dezamăgit. Am avut momente dificile la începutul meciului, dar apoi ne-am revenit. Cu toate acestea, n-am avut ocazii mari, dar mereu am avut sentimentul că noi le-am avut pe cele mai importante. Când joci împotriva unui adversar atât de puternic, trebuie să fii la cel mai înalt nivel. Eu cred că Olanda a fost echipa care a dominat. Am reușit să ne strecurăm de câteva ori în spatele defensivei adverse și doar ultima pasă ne-a lipsit. Cehia n-a avut atât de multe ocazii mari și am avut impresia că avem meciul sub control. În astfel de meciuri, totul se decide în două-trei momente. Malen a avut un astfel de moment, dar imediat a venit eliminarea lui De Ligt. Dacă Malen ar fi marcat, cu totul altfel ar fi stat lucrurile”, a declarat Frank de Boer, selețcionerul Olandei, la finalul partidei.

În sferturi, Cehia va juca cu Danemarca, pe 3 iulie, la Baku. Într-un alt meci disputat ieri, Belgia a trecut de Portugalia cu 1-0 și va juca în sferturi cu Italia, duelul fiind programat la Baku pe 2 iulie.

Astăzi la EURO 2020 sunt programate alte două meciuri din cadrul optimilor de finală. De la ora 19.00 va fi Croația – Spania iar de la ora 22:00, Franța – Elveția, duel care va fi găzduit de „Național Arena”.