EURO 2020 continuă fără campioana en-titre » Portugalia eliminată de Belgia!

Publicat: 28/06/2021 | 07:45

EURO 2020 continuă fără campioana en-titre. Portugalia a fost eliminată în urma eșecului înregistrat la limită, scor 1-0 (1-0) în duelul de pe „La Cartuja” din Sevilla  cu Belgia. Golul marcat de Thorgan Hazard a tranșat duelul în minutul 42, chiar înainte de pauză.

În ciuda eforturilor făcute, CR7 & co nu au avut forța de a reveni în partea a doua a întâlniri, părăsind astfel competiția. De notat ar fi că Portugalia venea după cinci meciuri fără înfrângere în faţa Belgiei, care, cu acest success a ajuns la o serie de 13 partide (11 victorii, două egaluri) fără înfrângere, egalând recordul de victorii consecutive la EURO (preliminarii şi turnee finale), deţinut de Germania şi Italia (14).

În sferturi, Belgia va înfrunta Italia, în data de 2 iulie, la Munchen. „Squadra azzurra” s-a calificat după ce au trecut în prelungiri de Austria cu scorul de 2-1.

Într-un alt meci disputat ieri, Cehia s-a impus cu 2-0 în fața Olandei, calificându-se în sferturi unde va întâlni Danemarca. Nordicii au eliminat în optimi fără emoții Țara Galilor, scor 4-0.

Astăzi la EURO 2020 sunt programate alte două meciuri din cadrul optimilor de finală. De la ora 19.00 va fi Croația – Spania iar de la ora 22:00, Franța – Elveția, duel care va fi găzduit de „Național Arena”.