Exista si romani valorosi la Roma

Publicat: 23/03/2009 | 00:00

VALOARE. Adrian Stoian este considerat unul dintre cei mai talentati jucatori de la formatia de tineret a Romei, iar debutul sau la prima echipa nu este intamplator Adrian Stoian a bifat 60 de secunde la prima echipa a „giallo-rossilor” in derby-ul pierdut de trupa lui Spalletti, 4-1 cu Juventus. Liviu Chirita Situatie fara precedent la meciul AS Roma – Juventus de sambata trecuta, cu echipa gazda avand 11 jucatori indisponibili. In aceste conditii, antrenorul Luciano Spalletti a convocat cinci jucatori de la formatia de tineret a clubului, printre care si pe Adrian Stoian. Atacantul in varsta de 18 ani, venit de la Scoala Gica Popescu, s-a aflat pentru a doua oara pe banca de rezerve a Romei la un meci de Serie A, dar de aceasta data a avut ocazia sa bifeze primele minute in tricoul „giallo-rossilor”. Stoian sau „Stojan” cum il scriu italienii, a intrat in minutul 90 in locul lui Vucinic, dar nu a apucat sa atinga balonul. Fotbalistul poarta numarul 39 la gruparea romana si este strigat de coechiperii sai „Mutu”, dupa mult mai celebrul conational care evolueaza in Il Calcio. Interesant este ca la Roma evolueaza trei jucatori romani, Stoian, Mladen, care a fost si el in lotul de 20 pentru meciul cu Juventus, si portarul Pena. Acestia sunt unicii stranieri ai formatiei de tineret antrenate de Alberto De Rossi, tatal lui Daniele, cunoscutul mijlocas al Romei. Imediat dupa meci, Stoian si Mladen, alaturi de ceilalti jucatori de la „primavera” opriti in lot de Spalletti pentru meciul cu Juventus, au plecat cu un microbuz spre Firenze, unde au evoluat ieri in campionat impotriva Fiorentinei, meci pe care insa l-au pierdut. Eram preocupat pentru ca mingea nu voia sa iasa in afara terenului, ca sa-mi dea posibilitatea sa intru. Credeam ca nu se va mai intampla acest lucru”. Adrian Stoian la Roma Channel