Fără surpize în UCL: Bayern și Chelsea merg în sferturile Champions League »»

Publicat: 18/03/2021 | 09:12

Bayern Munchen și Chelsea Londra sunt ultimele formații calificate în sferturile de finală ale ediției 2020-2021 din Champions League.

După 4-1 în tur pe „Olimpico” din Roma, Bayern s-a impus fără să forțeze și în returul de pe „Allianz”, scor 2-1 în fața lui Lazio, într-un meci arbitrat de Istvan Kovacs. Golgeterul Robert Lewandowski a deschis scorul pentru bavrezi în urma unui penalty acordat ușor de Kovacs în minutul 33, Choupo-Moting majorând scorul în minutul 73. Golul italienilor a venit în minutul 82, aparținându-i lui Parolo, partida terminându-se 2-1. Cu scorul general de 6-2, Bayern Munchen s-a calificat în următoarea fază a competiției.

În sferturi va fi prezentă și Chelsea, care după victoria din tur de la București de pe „Național Arena” cu 1-0, a învins Atletico și pe „Stamford Bridge” cu scorul de 2-0. Ziyech a deschis scorul în minutul 34, Emerson stabilind scorul final, 2-0, în prelungirile partidei.

Liverpool, Chelsea, Manchester City, Real Madrid, Borussia Dortmund, Bayern Munchen, PSG și FC Porto sunt echipele care au ajuns în faza sferturilor de finală.