Fără surprize în Grupa A după prima etapă de la Mondial!

Publicat: 16/06/2018 | 09:00
După prima etapă din Grupa A, Rusia și Uruguay conduc grupa cu câte 3 puncte, fiind despărțite de golaveraj.
După ce Rusia a învins Arabia Saudită cu 5-0 în meciul de deschidere de la Mondialul pe care îl găzduiește, a venit rândul Uruguayului să-și treacă în cont trei puncte în Grupa A.

Cu Suarez și Cavani pe teren din primul minut Uruguay s-a impus la limită, scor 1-0 printr-un gol marcat de Jose Gimenez, în minutul 90 în fața reprezentativei Egiptului.

Cu toate că a fost obținută în ultimul minut al jocului, victoria Uruguayului a fost pe deplin meritată având în vedere desfășurarea ostilităților din teren.

Dacă până în minutul 90 a făcut adevărate minuni pentru Egipt, goalkeeperul El-Shenawy a fost nevoit să se recunoască învins în ultimul minut al jocului de lovitura de cap a lui Jose Gimenez, fundașul lui Atletico reluând cu capul de lângă trei fundași adverși, reușita sa fiind cea care a decis soara jocului.

În altă ordine de idei, umilința pe care Arabia Saudită a suferit-o în fața Rusiei nu va rămâne fără urmări.

Șefii fotblului din Arabia Saudită au afirmat că le vor cere socoteală unor jucători după înfrângerea umilitoare suferită în faţa Rusiei, 0-5, în meciul de deschidere a Campionatului Mondial de fotbal din Rusia.

„Rezultatul este dezamăgitor şi nesatisfăcător. Un anumit număr de jucători vor trebui să dea socoteală. Această catastrofă nu s-a datorat condiţiei fizice, ci erorilor tehnice individuale”, a reacţionat Adel Ezzat, preşedintele Federaţiei Saudite de Fotbal, la televiziunea Al-Arabiya.

Acesta a pus tirul pe trei jucători, aceștia fiind portarul Abdullah Al Mayouf, fundaşul Omar Hosawi şi atacantul Mohammed Al Sahlawi, fără să precizeze ce măsuri ar urma să fie luate.