Farul – Sheriff Tiraspol 1 – 0. Victorie importantă obținută de echipa lui Gică Hagi în preliminariile Champions League

Publicat: 13/07/2023 | 11:54
Farul a învins-o cu 1-0 pe Sheriff Tiraspol / Sursă Foto: Facebook

Miercuri, 12 iunie 2023, Farul a primit vizita celor de la Sheriff Tiraspol în prima manșă din turul întâi preliminar al Champions League. Echipa lui Gică Hagi nu a impresionat, însă a reușit să se impună cu scorul de 1-0. În urma acestei victorii, constănțenii au luat o opțiune serioasă în ecuația calificării în turul următor.

Miercuri seară, Farul și Sheriff Tiraspol s-au înfruntat în prima manșă din turul întâi preliminar al Champions League. În ciuda faptului că nu au prea multă experiență în cupele europene, constănțenii au jucat curajos și au reușit să-și impună stilul de joc.

Gică Hagi, mulțumit de victoria obținută de echipa sa / Sursă Foto: Facebook

(CITEȘTE ȘI: Au intrat buldozerele în stadionul Gheorghe Hagi. Investiția este de 100 de milioane de euro)

Farul a obținut o victorie extrem de importantă în fața lui Sheriff Tiraspol. Constănțenii sunt favoriți la calificare

Farul a început excelent partida de la Ovidiu și a avut prima mare ocazie de gol în minutul 2, prin Adrian Mazilu, care a rămas singur cu portarul ucrainean Koval. Oaspeții au replicat destul de rapid, în minutul 10 având o ocazie bună de a deschide scorul. Garananga a trimis mingea periculos cu capul, dar Aioani a fost la post. Până la finalul primei reprize meciul a fost echilibrat, fără a se mai consemna mari ocazii de poartă. După pauză, echipa lui Gică Hagi a fost mai hotărâtă, iar eforturile i-au fost răsplătite. În minutul 56, David Kiki a reușit să marcheze după o acțiune colectivă frumoasă pe partea dreaptă. După primirea acestui gol, cei de la Sheriff au devenit tot mai periculoși, creându-și mai multe ocazii mari de a egala. Cea mai mare ocazie a venit însă în minutul 72, atunci când Garananga a șutat puternic din interiorul careului constănțean dar mingea a fost blocată excelent de Aioani. Până la final niciuna dintre echipe nu a mai reușit să marcheze ir meciul s-a terminat cu victoria la limită a celor de la Farul, scor 1-0.

În urma acestui succes, Farul pornește ca favorită înaintea returului ce se va juca la Tiraspol pe 18 iulie, de la ora 20:00. Dacă va trece de Sheriff, echipa lui Gică Hagi va juca împotriva învingătoarei dintre Hamrun Spartans și Maccabi Haifa (0 – 4 în meciul tur), în turul doi preliminar din Champions League. În cazul în care va fi eliminată de formația din Tiraspol, Farul va juca în turul doi preliminar din Conference League, unde o va înfrunta pe învinsa din dubla FC Urartu – HSK Zrinjski (0 -1 în meciul tur).

Gică Hagi, mulțumit după victoria cu Sheriff. „Trebuia să fie 2-0 în minutul 10”

În ciuda faptului că echipa sa nu a strălucit, Gică Hagi a fost mulțumit de rezultatul final al meciului. „Regele” a subliniat că adversarii au avut mare noroc că nu au încasat mai multe goluri. Totuși, Hagi a admis calitatea echipei din Tiraspol, dar este încrezător în șansele echipei sale de a se califica mai departe.

Noi? Păi trebuia să fie 2-0 în minutul 10. Scuzați-mă! Ei au avut noroc, nu noi! Ce ocazii au avut? Au dat două pase între linii și a fost o greșeală a noastră. Putea să fie 3-0. Ei au avut o singură ocazie clară, când Diogo a căzut în careu după ce a fost lovit… nu pot să spun unde. Restul? Ce ocazii au avut? Noi am avut ocazii singur cu portarul. Putea fi 3-0, dar a fost doar 1-0.

Știam că aveam un adversar foarte bun, cu mai multă experiență. noi cu probleme noastre de la început… Dar am mizat pe omogenitate. Prindem ritm și intensitate. Asta e situația când începem devreme. Au fost unii jucători la loturi… Nu au minute, dar e bine că dau totul. Încet, încet vom avea ritm și intensitate”, a declarat Gică Hagi.

(VEZI ȘI: Gică Hagi a dat marea lovitură! Adrian Mazilu s-a transferat la Brighton, iar Farul a primit 4 milioane de euro)