FC Botoșani a uitat gustul victoriei în Liga 1!

Publicat: 23/10/2021 | 22:16

FC Botoșani a uitat gustul victoriei în Liga 1. Echipa pregătită de Marius Croitoru, a terminat nedecis, scor 1-1 (0-0), duelul susținut în deplasare în runda a 13-a a Ligii 1 cu CS Mioveni.

A patra remiză consecutivă a botoșănenilor a fost însă norocoasă, fiind bifată în prelunigirile partidei.

La Mioveni, FC Botoșani a resimțit din plin absența de pe bancă a lui Marius Croitoru, principalul fiind primul antrenor suspendat în urma cartonașelor galbene în acest sezon. Cu Mihai Roman accidentat,   Alexandru Țigănașu și Enriko Papa suspendați din cauza cumului „galbenelor”, FC Botoșani nu a mai avut aceeași consistență în joc, obiectivul anunțat pentru acest meci, victoria, fiind ratat.

După o primă repriză ștearsă, cu puține ocazii la ambele porți, terminată fără gol pe tabela de marcaj, gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 59 prin Garutti, brazilianul reluând spectaculos cu capul în urma unui corner dintre trei jucători ai FC Botoșani.

Formația lui Croitoru a forțat egalarea însă atacanții nu au reușit să treacă de defensiva foarte bine organizată a argeșenilor. În minutul 84, CS Mioveni a fost aproape de a-și dubla avantajul pe tabela de marcaj însă mingea trimisă de Garutti a lovit bara porții lui Pap. Replica a venit la două minute, șutul lui Mateus din marginea careului, fiind deviat de Scarlatache în bară.

În minutul 89 Scarlatache îl agață în careu pe Tîrcoveanu, iar Ovidiu Hațegan dictează penalty. Deși de la lojă Croitoru a cerut  ca Mateus să execute, Sila a luat balonul, a executat foarte slab, iar goalkeeperul nou-promovatei a apărat. Egalarea avea să vină însă la faza imediat următoare. Urcat în careu, Racovițan a reluat cu capul în plasa porții argeșenilor o centrare perfectă trimisă de Braun, aducând egalarea, scor 1-1.

În minutul 90+4, CS Mioveni a avut șansa de a obține victoria. Andrei Cristea a executat foarte bine o lovitură liberă dar mingea a lovit transversala, Hațegan fluierând finalul jocului. S-a terminat 1-1, iar FC Botoșani a bifat a patra remiză consecutivă în campionat.

În urma punctului câștigat, FC Botoșani a acumulat 24 de puncte și a rămas pe locul 4 în Liga 1. De partea cealaltă, CS Mioveni se află pe locul 12 cu12 puncte.