FC Botoșani câștigă la Sibiu și se apropie de primul loc din play-out!

Publicat: 22/05/2019 | 11:36
FC Botoșani a obținut o victorie dramatică la Sibiu cu Hermannstadt, impunându-se în inferioritate numerică în ultimele zece minute ale partidei cu scorul de 2-0.

Moldovenii au început în forță duelul de la Sibiu și au dat tonul partidei, iar Mihai Roman a fost aproape de a deschide scorul după numai 7 minute de joc, centrarea perfectă a lui Fabbrini de pe stânga fiind reluată de Mihai Roman cu capul din centrul careului, mingea trecând de puțin pe lângă poartă. Același Roman a fost din nou aproape de gol în minutul 38 la capătul unei acțiuni prelungite de atac al botoșănenilor însă reluarea sa tot cu capul a fost scoasă cu mari eforturi de Căbuz de sub transversală.

Dialogul dintre Roman și Căbuz a continuat și în al doilea mitan. În minutul 83 goalkeeperul ardelenilor a scos incredibil de sub transversală. Căbuz a fost însă nevoit să se recunoască învins peste numai două minute când atacantul moldovenilor nu i-a lăsat nicio speranță plasând balonul în vinclu după ce a ridiculizat întreaga defensivă a lui Vasile Miriuță, mișcând pentru prima dată tabela în acest meci. De remarcat ar fi că deschiderea de scor a venit la doar două minute după ce centralul Geroge Găman l-a eliminat extrem de ușor pentru două faulturi de joc la mijlocul terenului pe Răzvan Oaidă, mijlocașul moldovenilor văzând roșu după ce a încasat cele două galbene.

Scorul final al confruntării avea să fie stabilit în minutul 90+3 de Cătălin Golofca, care a punctat din apropiere în urma unui contraatac fulger a elevilor lui „Ciobi”. S-a terminat 2-0 pentru moldoveni care, cu celel trei puncte puse în joc s-au apropiat la un punct de Gaz Metan care este pe locul 2 și la trei puncte de liderul Dinamo.