FC Botoșani eliminată din cupă de Voluntari: „În acest sezon nu ne apărăm deloc bine și nu pot să-mi explic acest lucru!”

Publicat: 26/09/2018 | 08:10
FC Botoșani a dezamăgit ieri la Voluntari, cedând cu 2-1 (2-0) disputa din 16-imile Cupei României contra singurei echipe fără victorie din Liga I în acest sezon.

Moldovenii au terminat meciul cu doi jucători mai puțin pe teren după ce Alex Piftor și George Miron au fost eliminați într-un interval de doar două minute (min. 52-54) pentru cumulul de cartonașe galbene.

Fundașul George Miron a declarat la finalul partidei că cel de-al doilea cartonaș galben pe care l-a încasat  care a dus la eliminarea sa de pe teren în minutul 54 a fost pe deplin meritat însă a punctat faptul că centralul Andrei Antonie i-a acordat mult prea ușor primul avertisment din minutul 32.

„A fost o primă repriză slabă făcută de noi și nu-mi explic de ce primim goluri pe greșeli personale. Am început bine repriza a doua însă au venit roșiile lui Piftor și al meu și ne-a costat. Primul galben l-am luat după un fault însă arbitrul a lăsat să continue faza, iar jucătorul nu a avut nimic și nu știu dacă se impunea. Al doilea galben însă mi-l asum, pentru că a fost un atac întârziat la mijlocul terenului. Sper ca sâmbătă să ne apărăm cât mai bine. În acest sezon nu ne apărăm deloc bine și nu pot să-mi explic acest lucru. Sper ca sâmbătă să obținem cele trei puncte să urcăm în clasament. Cupa era un obiectiv important pentru noi însă am ratat acest obiectiv”, a declarat George Miron.

Eliminat în jocl de cupă, fundașul central va fi suspendat pentru jocul de campinat cu FC Voluntari de sâmbătă din campionat de la ora 19:15, la fel ca și Alexandru Piftor, cel de-al doilea fotbalist al FC Botoșani eliminat în jocul de ieri de pe arena „Anghel Iordănescu”.