FC Koln, remiză în extremis în Bundesliga!

Publicat: 25/05/2020 | 12:38

În epilogul rundei a 27-a a acestui sezon competițional din Bundesliga, FC Koln a remizat dramatic, scor 2-2 pe teren propriu cu Fortuna Dusseldorf.

Partida, disputată fără spectatori din cauza pandemiei de coronavirus, a fost spectaculoasă, oaspeții conducând cu 2-0 pe tabela de marcaj prin reușitele semnate de lui Kenan Karaman (min. 41), şi Erik Thommy (min.61). Fortuna a avut avantaj de două goluri până în minutul 88 când Koln a redus din handicap prin Anthony Modeste. Gazdele au reușit să evite înfrângerea în primul minut al prelungirilor egalând prin Jhon Cordoba.

În urma acestui rezultat, FC Koln a acumulat 34 de puncte şi ocupă locul 10 în timp ce Fortuna Dusseldorf a rămas pe locul 16, de baraj, cu 24 puncte, fiind la trei puncte de Mainz, echipa de pe poziţia a 15-a.

Lider în Bundesliga după 27 de runde este  Bayern Munchen, cu 61 de puncte, urmată de Borussia Dortmund- 57 puncte, RB Leipzig- 54 puncte, Bayer Leverkusen- 53 puncte și Borussia Moenchengladbach-52 puncte. Bayern Munchen şi Borussia Dortmund vor fi adversare marţi în următoarea etapă, într-un meci ce ar putea decide câştigătoarea campionatului.