FC Voluntari, pas uriaș spre finala Cupei României!

Publicat: 19/04/2022 | 22:22

FC Voluntari a făcut un pas uriaș spre calificarea în finala Cupei României după ce a tranșat în favoarea sa, scor 2-0 (2-0), manșa tur a semifinalei de pe „Anghel Iordănescu” cu FC Argeș.

Soarta partidei s-a decis în prima jumătate de oră, ilfovenii punctând prin Vadim Raţă (min.18) şi Igor Armaş (min.29).

Calitatea jocului a avut de suferit din cauza suprafeței de joc, după ce a început să plouă torenţial la mijlocul primei reprize, terenul devenind tot mai greu, formându-se pe alocuri bălţi, motiv pentru care ilfovenii au preferat să conserve avantajul luat în primul itan, partida terminându-se cu scorul de 2-0.

Vă reamintim că FC Voluntari a eliminat în 16-imile Cupei României, Șomuz la Fălticeni, scor 4-1, iar în optimi FCSB la „masa verde”, scor 3-0, bucureștenii cofruntându-se la vremea respectivă cu mari probleme de lot din cauza accidentărilor și cazurilor pozitive de COVID-19, nereușind să strângă minimum de jucători pentru a susține această confruntare. În sferturi, băieții lui Liviu Ciobotariu s-au impus în Crâng la limită cu FC Buzău, scor 1-0.

De partea cealaltă, FC Argeș a trecut în 16-imi de FC Botoșani la penalty-uri, după care în optimi a scos Dinamo din competiție, scor 2-1, golul decisiv fiind marcat în minutul 90+3. În sferturi, „vulturii” au avut din nou nevoie de lovituri de la 11 metri ca și la debutul în competiție, eliminând astfel la „loterie” Politehnica la Timișoara.

Manşa secundă a semifinalei dintre FC Voluntari și FC Argeș se va juca în data de 11 mai, la Piteşti.