FCSB câștigă cu FC Voluntari și urcă pe locul 2 în Liga 1!

Publicat: 07/02/2020 | 08:22

FCSB a câștigat pe terenul formației FC Voluntari cu scorul de 2-1 (2-1), restanța din cadrul etapei a XVIII-a a Ligii 1.

Biletul Zilei » Golurile ne aduc profitul!

Soarta partidei a fost decisă în primul mitan. Vicecampioana a deschis scorul prin Darius Olaru (min.8), cu un şut din voleu din marginea careului însă ilfovenii au restabilit egalitatea prin Marko Simonovski (min. 32). Doar zece minute a persitat scorul de 1-1 pe tabela de marcaj, Florinel Coman punctând în minutul 42 și stabilind astfel victoria echipei FCSB.

De notat ar fi că ilfovenii au jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică, după eliminarea fundaşului Igor Armaş în minutul 44 pentru un fault în postură de ultim apărător.

„A fost un meci greu şi mă bucur că am reuşit să câştigăm cele trei puncte. Trebuia să mai marcăm, dar din păcate am ratat. Terenul a fost în condiţii bune, îi felicit pe organizatori”, a declarat Bogdan Argeș Vintilă, antrenorul principal al FCSB  după victoria cu FC Voluntari.

După victoria obținută în restanța cu ilfovenii, FCSB a revenit pe locul secund al clasamentului având 42 de puncte. „Roș-albaștrii” s-au apropiat la cnci lungimi de liderul CFR Cluj. De partea cealaltă, FC Voluntari a rămas pe ultimul loc în Liga 1 cu 11 puncte, ilfovenii având în 23 de runde doar două victorii dintre care una chiar împotriva FCSB, aceasta fiind bifată în tur la Pitești cu scorul dre 3-1.

În runda a XXIV-a, FC Voluntari va primi pe teren propriu vizita formației Dinamo București în timp ce FCSB se va duela tot pe teren propriu cu Academica Clinceni.