FCSB, egala campioanei Belgiei în primul amical din Olanda!

Publicat: 05/07/2018 | 10:10
FCSB - VOLUNTARI 2-1, etapa 1,sezon regulat, campionat 2017-2018, Stadion Arena Nationala, Bucuresti, 16.07.2017, Foto : Cristi Preda
FCSB a terminat nedecis, scor 1-1, primul amical susținut în stagiul de pregătire pe care îl susține în această perioadă în Olanda, cu belgienii de la FC Bruges.

Campioana Belgiei a deschis scorul în minutul 4. La prima acțiune de atac mai consistentă, belgienii s-au ales cu un corner, lovitura de la colț fiind transformată în gol de Denswil, care a trimis cu capul în vinclu.

După gol, belgienii au făcut pasul înapoi însă echipa pregătită de nicolae dică nu a av reușit să amenințe cu adevărat buturile porții adverse. Singura mare ocazie trecută în dreptul roș-albaștrilor în primul mitan a fost cea a lui Florinel Coman care a trimis cu capul fără emoții însă pentru goalkeeperul Horvath.

Repriza a doua a fost total diferită față de primul mitan, FCSB conducând ostilitățile „da capo al fine”. Teixeira a egalat rapid, în minutul 52, tot după un corner, apoi Florin Tănase, Jakolis şi Moruţan au ratat ocazii mari de a aduce FCSB în avantaj. Diferența pe tabela de marcaj putea fi făcută de Florinel tănase, însă acesta a ratat un penalty obținut de Olimpiu Moruțan.

S-a terminat 1-1, un rezultat care însă nu a fost pe placul patronului Gigi Becali, care le-a cerut lui Dică & co victorii pe linie indiferent de adversari.

„Nu mai accept nimic, nicio concesie. Trebuie să cțștige tot. Și în amicale… Ajax, nu contează! Victorii pe linie”, a tunat Gigi Becali.

Nicolae Dică, antrenorul principal al FCSB a început meciul în formula Bălgrădean – R. Benzar, Planic, Bălaşa, Junior Morais – Teixeira, Nedelcu, Ov. Popescu – D. Man, F. Tănase, F. Coman pentru ca în repriza a doua, tehnicianul să mizeze pe formația Bălgrădean – Jakolis, Planic, Filip, Momcilovic – Qaka, Pintilii, Moruțan – Man, F. Tănase, Teixeira.

Următorul amical al roş-albaştrilor este programat pe 7 iulie. FCSB va juca împotriva lui Ajax Amsterdam, la Hattem.