FCSB, egala lui Ajax în Olanda!

Publicat: 08/07/2018 | 11:56
FCSB a terminat nedecis, scor 1-1, cel de-al doilea amical al verii susținut împotriva celor de la Ajax Amsterdam. Scorul final al confruntării a fost stabilit încă din prima jumătate de oră a meciului. Florin Tănase a deschis scorul pentru roș-albaștri în minutul 7 după o pasă trimisă de Romario Benzar, după care Eiting a reușit să restabilească egalitatea în minutul 24, reluând din interiorul careului fără nicio speranță pentru Cristi Bălgrădean.

Elevii lui Nicolae Dică puteau să-și treacă în palmares o victorie de presttigiu cu Ajax Amsterdam pe finalul partidei, însă Junior Morais a trimis mingea în bară. De cealaltă parte, vedeta Huntelaar a fost cel mai aproape de gol, însă nu a nimerit poarta apărată de Bălgrădean.

„Ei au o școală, o Academie de excepție. Pe lângă talent, la fotbal trebuie să muncim mai mult. Cred că este rpea devreme să vorbim cine va lua titlul însă cred că ne vom lupta cu aceleași echipe la titlu ca și în sezonul trecut”, a declarat Dennis Man la finalul partidei pe care FCSB a terminat-o nedecis, 1-1 cu Ajax Amsterdam.

În acest test, Nicolae Dică, antrenorul principal al FCSB a mizat pe formula Bălgrădean- R. Benzar, Planici, Bălașa (min. 80 L. Filip), Morais – Ov. Popescu (min. 62 Moruțan), Pintilii (min. 71 D. Nedelcu), Teixeira (min. 86 D. Benzar) – Man (min. 80 Jakolis), F. Tănase (min. 87 Cr. Dumitru), Fl. Coman (min. 62 Qaka).

În primul amical din Olanda, FCSB a terminat de asemenea nedecis,s cor 1-1 duelul cu FC Brugge. Pentru vicecampiaoan României urmează în Olanda partida amicală cu PAOK Salonic, jocul fiind programat luni, 9 iulie de la ora 20:00.