FCSB învinge cu noroc Gaz Metan și revine pe primul loc în Liga 1: „Nu am jucat ce trebuia!”

Publicat: 08/03/2021 | 07:58

FCSB s-a impus cu mult noroc în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, scor 1-0 (0-0) pe „Național Arena” într-un meci contând pentru runda a 26-a a Ligii 1.

La capătul unei prestații modeste, elevii lui Toni Petrea au reușit s-și adjudece toate cele trei puncte puse în joc printr-un gol marcat în prelungiri de golgeterull Florin Tănase, acesta reluând spectaculos pe spate cu capul o minge centrată de Olimpiu Moruțan. A fost pratic singurul balon trimis pe spațoul porții lui Răzvan Pleșca în acest meci de „roș-albaștri”, care cu cele trei puncte câștigate au revenit pe primul loc în Liga 1.

„A fost un meci destul de greu, ne așteptam la asta, de fapt a fost foarte greu, consider că nu am jucat ce trebuia ca să îi deschidem, să avem mai multe ocazii. Important e că am câștigat și am ajuns pe primul loc. Am făcut nu doar o repriză slabă, tot meciul nu am jucat ce trebuia. Trebuie să analizăm și să redevenim echipa care era înainte, care își făcea multe ocazii. Vom analiza împreună cu staff-ul și vom vedea de ce nu am jucat bine”, a declarat Floirn Tănase, căpitanul „roș-albaștrilor”.

După acest succes, FCSB a acumulat 57 de puncte, la fel ca și CFR Cluj, care este pe locul secund având un golaveraj inferior. Podiumul în Liga 1 este compeltat de Universitatea Craiova cu 50 de puncte. De partea cealaltă, Gaz Metan a rămas pe locul 12 cu 28 de puncte, ardelenii luându-și practic gândul de la play-off după acest eșec.