FCSB pusă la respect de PAOK!

Publicat: 10/07/2018 | 09:19
FCSB a suferit prima înfrângere în cantonamentul din Olanda. Echipa pregătită de Nicolae Dică a cedat cu 2-1 (2-0) duelul cu PAOK Salonic.

Dacă tehnicianul vicecampioanei României a izat pe o formulă experimentală începând din primul minut cu Moruțan sau Qaka, singurele transferuri perfectate în această vară, în schimb Răzvan Lucescu, antrenorul principal al lui PAOK a trimis pe teren tot ce are mai bun la dispoziție.

Grecii au început în forță meciul și după 10 minute s-au desprins la două goluri pe tabela de marcaj. PAOK a deschis scorul în minutul 4 prin Vierinha, acesta marcând cu largul concurs al portarului Andrei Vlad și prin El Kaddouri, în minutul 10, elevul lui Lucescu jr. marcând după un corner de pe stânga.

PAOK a trecut pe lângă 3-0 în minutul 26, după o gafă de zile mari a lui Nedelcu, Vlad reușind însă să rețină în doi timpi șutul lui Limnios.

Nicolae Dică a schimbat la pauză mai mulți jucători, iar mutările făcute s-au văzut imediat, Pintilii, Teixeira, Man și Ov. Popescu aducând mai multă consistență în jocul vicecampioanei României.

La două minute de la reluare, Man a profitat de o gafă a grecilor, a driblat portarul și a redus repede din handicap. Același man a fost aproape de a scrie direct din corner însă portarul lui Lucescu jr. a fost pe fază.

S-a terminat 2-1 pentru PAOK, FCSB suferind asttfel prima înfrângere în cantonamentul din Olanda.

În acest test, Nicolae Dică a mizat pe formulla A. Vlad – R. Benzar (min. 46 Ov. Popescu), Bălașa, L. Filip (min. 61 Planic), Morais – Dr. Nedelcu (min. 46 Pintilii), Moruțan (min. 83 I. Stoica), Qaka (min. 46 Teixeira) – Jakolis, Fl. Tănase (min. 61 Fl. Coman), D. Benzar (min. 46 Man).