FCSB revine pe primul loc în play-off după victoria cu 2-0 cu CSU Craiova!

Publicat: 10/04/2018 | 09:37
Constantin Budescu este unul dintre fotbaliştii preferaţi ai lui Gigi Becali

FCSB a scos CSU Craiova din lupta pentru titlul de campioană. „Roș-albaștrii” s-au impus cu 2-0 (1-0) pe „Național Arena” în derby-ul etapei a IV-a din play-off și au revenit pe primul loc în casement, devansând CFR Cluj cu două puncte și distanțându-se totodată la șapte puncte de olteni, echipa lui Devis mangia pierzând practic prin această înfrângere orice șansă la titlu, fiind greu de crezut că oltenii vor mai avea forța de a recupera diferența față de „roș-albaștri” în cele șase etape rămase de disputant până la finalul play-off-ului.

„Roș-albaștrii” au început în forță meciul și au deschis scorul după numai 6 minute de joc prin Momcilovic, reușita acestuia fiind și cea care a stabilit scorul primului mitan într-o repriză în care CSU Craiova a fost doar oo umbră a echipei care a ajuns pe locul 3 în play-off-ul Ligii I.

În minutul 51 al jocului, FCSB a marcat și cel de-al doilea gol al elevilor lui Nicolae Dică în acest meci. Centralul Istvan Kovacs a acordat extrem de ușor o lovitură de la 11 metri la un duel umăr la umăr între Radoslav Dimitrov și Teixeira iar Florin Tănase a înscris fără probleme de la punctul cu var.

S-a terminat 2-0, rezultat în urma căruia FCSB s-a distanțat la două puncte de CFR Cluj și la șapte de CSU Craiova. Pentru echipa lui Nicolae Dică urmează partida cu Astra Giurgiu, formație care în această rundă a reușit să blocheze CFR Cluj în Gruia, scor 1-1.

Rezultatele  etapei a IV-a din play-off:

CSM Poli Iaşi – Viitorul Constanţa 0-2

CFR Cluj – Astra Giurgiu 1-1

FCSB- CS „U” Craiova 2-0

Clasament play-off

1 FCSB                           4        3        1        0        6-2              38

2 CFR Cluj                     4        1        3        0        4-3              36

3 CS U Craiova             4        1        2        1        1-2              31

4 Viitorul Constanța       4        2        1        1        5-2              29

5 Astra Giurgiu              3        0        1        2        1-4              23

6 CSM Poli Iaşi              3        0        0        3        1-5              20