FCSB se apropie de „top 6”: „Suntem în grafic acum!”

Publicat: 10/10/2022 | 07:54

FCSB a învins Petrolul la Ploieşti cu scorul de 2-0 (1-0), într-un meci din etapa a 13-a a SuperLigii.

Vicecampioana s-a impus prin golurile marcate de Joyskim Dawa (45+2), din centrarea lui Billel Omrani, şi de Florinel Coman (47), din centrarea lui Andrei Cordea. FCSB a avut şi două bare, prin Darius Olaru (4) şi Andrei Cordea (27).

„Nu i-am dat adversarului șansa de a marca, am făcut un meci bun. În ultimele 20 de minute am făcut un pas înapoi, nu mi-am dorit, dar îi felicit pe băieți pentru curajul avut și pentru atitudine. Nu trebuie să mai vorbim despre meciul din Danemarca. Important este că suntem la a doua victorie consecutivă în campionat. Suntem în grafic acum. Trebuie să ne luăm revanșa și față de cei de la Silkeborg. Cu siguranță vom folosi și o parte dintre titularii de astăzi. Nu sunt accidentări grave, doar Radunovic a cerut schimbare la pauză. Tamm nu este nici el 100%. Sper să îi recuperăm până la meciul următor”, a declarat Nicolae Dică, după joc.

FCSB a reuşit în premieră două victorii consecutive în Superligă. Totodată, aceasta a fost prima victorie în deplasare a roş-albaştrilor în acest campionat, precum şi primul meci în care nu au încasat gol. Cu cele trei puncte câștigate, bucureștenii au urcat pe locul 12 cu 14 punct, având și două mciuri mai puțin disputate, rstanțele cu FC Botoșani din deplasare și CFR Cluj de pe teren propriu.

De partea cealaltă, Petrolul a suferit a patra înfrângere consecutivă, fără gol marcat în ultimele două etape. Cu 17 puncte, „lupii” sunt pe locul 7.