FCSB spune definitiv adio titlului după ce a fost ținută în șah de moldoveni pe „Național Arena!”

Publicat: 05/07/2020 | 09:52

FCSB și-a luat definitiv gândul de la titlu în acest sezon după remiza de pe „Național Arena”, scor 1-1 (1-1) cu FC Botoșani, întrun meci care a contat pentru prima etapă a returului play-off-ului Ligii 1.

Echipa lui Bogdan Argeș Vintilă a început în forță partida și după numai 13 minute de joc a reușit să deschidă scorul grație șutului de excepție de la 18 metri prins de Florinel Coman care l-a lăsat fără replică pe Eduard Pap. Peste numai trei minute „roș-așbaștrii” au rămas în inferioritate numerică, centralul Marius Avram  aratându-i cartonașul roșu lui Iulian Cristea pentru un fault în postura de ultim apărător la Keyta. În minutul 22, Alex Țigănașu prinde șutul vieții și îl învinge pe Andrei Vlad de la 30 de metri, restabilind egalitatea.

În minutul 31 Avram restabilește și  egalitatea numerică pe teren, acordându-i nejustificat al doilea galben și implicit roșu lui Enriko Papa pentru un presupus fault la Florinel Coman la o fază la care fotbalistul bucureștenilor ar fi meritat galben pentru simulare dar și premiul cel mare pus în joc dacă ar fi să vorbim de un concurs de pantomimă. Tot botoșănenii au inițiativa însă Dugandzic este oprit nejustificat pentru un off-side imaginar de către tușier. 1-1 a fost și scorul cu care cele două echipe au intrat la cabine, după pauză ambele preferând să conserve rezultatul.

În urma acestei remize, FCSB și FC Botoșani au acumulat câte 28 de puncte în clasament, egalând la puncte Astra, giurgiuvenii urmând să joace astăzi în play-off-ul Ligii 1 pe teren propriu cu CFR Cluj, partida fiind programată de la or 20:00 în direct la Digi Sport, Telekom Sport și Look.