FCSB ținută în șah de Sepsi pe „Național Arena!”

Publicat: 23/08/2021 | 23:44

FCSB a terminat la egalitate cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, 1-1 (0-1), pe Arena Naţională din Bucureşti, în epilogul rundei a șasea a Ligii I.

La debutul lui Edward Iordănescu pe banca FCSB, covăsnenii au deschis scorul, din lovitură liberă, prin croatul Adnan Aganovic (min.36), mijlocașul purtând în trecut tricoul „roş-albaştrilor”, Sepsi intrând la cabine cu avantaj pe tabela de marcaj, scor 1-0.

Bucureștenii au reușit să revină în joc în al doilea mitan prin Florin Tănase în minutul 57, liderul FCSB punctând cu o lovitură de cap din unghi.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe putea obţine victoria, dar fundaşul Bogdan Mitrea a irosit un penalty în minutul 67, execuția sa modestă fiind apărată de Andrei Vlad.

S-a terminat 1-1, iar FCSB a încheiat runda pe locul 6 cu 9 puncte, la niuă lungimi de liderul CFR CLuj. De partea cealaltă Sepsi OSK a ajuns la cinci etape consecutive fără victorie, fiind cu 5 puncte pe locul 13. Runda viitoare FCSB se va deplasa în „Gruia” pentru derby-ul cu CFR Cluj în timp ce Sepsi OSK va primi pe teren propriu vizita celor de la FC Botoșani într-un duel al marilor orgolii.