Federer, eliminare dramatică la Wimbledon

Publicat: 12/07/2018 | 10:01
Roger Federer a fost eliminat surprinzător în sferturile turneului de la Wimbledon de sud-africanul Kevin Anderson cu scorul de 2-6, 6-7 (5), 7-5, 6-3, 13-11.

În vârstă de 36 de ani și clasat pe loocul 2 ATP, elvețianul, campion de  de 8 ori la Wimbledon, a cedat surprinzător deși a avut 2-0 la seturi și minge de meci în fața sud-africanului de 32 de ani clasat pe locul 8 ATP.

Federer a jucat foarte bine primele două seturi pe care și le-a adjudecat cu 6-2, 7-6. Elvețianul a control și setul al treilea, ratând chiar o minge de meci pe serviciul lui Anderson, acesta adjudecându-și în cele din urmă setul cu 7-5.

Jocul elvețianului a început să scârție iar adversarul său a profitat din plin, reușind să egaleze situația după 6-3.  În decisiv bătălia dintre cei doi a fost una care a durat mai bine de o oră și jumătate. S-a mers cap la cap până la 11-11 după care Andreson a reușit break-ul. Sud-africanul a servit pentru meci și a reușit să închidă partida reușind să producă surpriza.

În schimb, tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul unu mondial, s-a calificat în semifinalele turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, învingându-l greu, în cinci seturi, 7-5, 6-7 (7/9), 4-6, 6-4, 6-4, pe argentinianul Juan Martin Del Potro (locul 4 ATP).

Ceilalți doi semifinaliști de la Wimbledon sunt John Isner, americanul de pe locul 9 mondial trecând de canadianul Milos Raonic cu scorul de 6-7 (5/7), 7-6 (9/7), 6-4, 6-3, și Novak Djokovic, sârbul eliminându-l pe japonezul Kei Nishikori cu 6-3, 3-6, 6-2, 6-2.

În semifinale turneului de Mare Șlem de la Wimbledon,  Rafael Nadal va juca cu Novak Djokovic, iar sud-africanul Kevin Anderson cu americanul John  Isner.